SENIORZE!!! NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!!!

          Na terenie miasta Zamość jest co raz więcej oszustw „na wnuczka” lub „na policjanta”. Oszustw, których ofiarami są osoby starsze, zwłaszcza te samotnie mieszkające, chociaż w ostatnim czasie odnotowano również przypadki, w których osoby w wieku 30-50 lat dały się oszukać. We wszystkich takich przestępstwach sprawcy wykorzystują naszą łatwowierność, naiwność, empatię bądź zaufanie do innych osób oraz zaskoczenie.  Ponadto seniorzy często są wprowadzani w błąd przy zawieraniu pożyczek, tzw. „chwilówek” oraz umów na dostarczanie mediów.

          Pamiętajmy – Policja, Prokuratura czy Sąd nigdy nie zadzwonią z informacją, że doszło do wypadku i trzeba przygotować pieniądze, żeby sprawca wypadku, który ma być Państwa krewnym, nie trafił do więzienia. Te instytucje nigdy też nie zadzwonią z informacją, że weźmiecie Państwo udział w tajnej akcji Policji wymierzonej przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, ale musicie wpierw przygotować określoną sumę pieniędzy.

          Oszuści mogą też podawać się za pracowników administracji, gazowni, elektrowni, hydraulików, przedstawicieli banku, sprzedawców.

DLATEGO TEŻ

NIGDY NIE DAJMY SIĘ NABRAĆ NA ZORGANIZOWANĄ AKCJĘ POLICJI, DO KTÓREJ BĘDZIEMY MUSIELI PRZYGOTOWAĆ PIENIĄDZE!!! NIE PODAWAJMY SWOICH DANYCH PRZEZ TELEFON!!! NIE ZAWIĄZUJMY NOWEJ UMOWY PRZEZ TELEFON!!! UPEWNIJMY SIĘ, KOGO WPUSZCZAMY DO DOMU!!! CZYTAJMY DOKŁADNIE UMOWĘ PRZED JEJ PODPISANIEM!!! Gdy w rozmowie telefonicznej podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, natychmiast rozłączmy się i  zadzwońmy na numer alarmowy 112.

 

 

Sporządził:

Dzielnicowy

asp. Robert Wacławski