Kancelaria

Czynna od poniedziałku do piątku: w godz. 9.00 - 10.00 oraz 16.00 - 17.45, w soboty: w godz. 9.00 - 11.00. tel. 84 535 96 75

w sprawach pilnych (np. pogrzebu) prosimy dzwonić do ks. Proboszcza (tel. 506 086 058)

PKO BP O/ Zamość 44 1020 5356 0000 1402 0050 4670

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Narzeczeni zgłaszają się w kancelarii parafialnej przynajmniej 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu.

P R O T O K Ó Ł Z ROZMÓW KANONICZNO-DUSZPASTERSKICH Z NARZECZONYMI PRZED ZAWARCIEM MAŁŻEŃSTWA

jest spisywany  poza godzinami pracy kancelarii. Narzeczeni umawiają się indywidualnie z księdzem w kancelarii lub przez telefon

84 535 96 75 – kancelaria

506 086 058 – ks. Proboszcz

510 717 812 – ks. Konrad

663 113 080 – ks. Leszek

601 549 171 – ks. Maciej

W umówionym dniu i godzinie duszpasterz przeprowadza rozmowę z narzeczonymi i sporządza protokół na urzędowym formularzu. Celem rozmowy jest zbadanie, czy narzeczeni są stanu wolnego, czy nie zachodzą między nimi kanoniczne przeszkody do zawarcia małżeństwa i czy pragną zawrzeć małżeństwo zgodnie z nauką Kościoła. Omawia się też wtedy wstępnie sprawy związane z przygotowaniem do małżeństwa (przebieg ceremonii, pieśni podczas liturgii, dekoracja kościoła, itp.).

Katechezy przedmałżeńskie odbywają się w każdą środę (z wyjątkiem wakacji):

o godz. 17.00 w sali konferencyjnej (przy kancelarii):

1. Moja wiara w Jezusa Chrystusa i uczestnictwo w życiu Kościoła.
  2. Życie religijne rodziny.
  3. Małżeństwo w świetle prawa cywilnego i kościelnego.
  4. Sakramentalny charakter małżeństwa katolickiego.
  5. Powołanie małżonków do miłości.
  6. Powołanie małżonków do rodzicielstwa.

Nauki specjalistyczne odbywają się w II i IV sobotę miesiąca (z wyjątkiem wakacji):  o godz. 18.00 w sali konferencyjnej (przy kancelarii):

1. Odpowiedzialne rodzicielstwo.
    Naturalne planowanie rodziny.
  2. Rozwój miłości w małżeństwie.
    Dzieci i tworzenie środowiska wychowawczego.

Poradnia rodzinna:

spotkania indywidualne dla narzeczonych i małżonków we wtorki (z wyjątkiem wakacji):   w godz. 17.00 - 18.00 w sali przy kancelarii.

Dzień skupienia dla narzeczonych
III niedziela miesiąca (z wyjątkiem wakacji):

- Msza św. w Katedrze o godz. 12.00

- spotkanie w sali konferencyjnej (przy kancelarii).

Wymagane dokumenty:

• aktualny odpis aktu chrztu z parafii, w której był chrzest (nie starszy niż 6 miesięcy) z adnotacją o stanie wolnym nupturienta i bierzmowaniu,
  • ostatnie świadectwo z oceną z nauki religii,
  • dowód tożsamości,
  • zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (w trzech egzemplarzach) z USC (ważne 6 miesiące – od daty wydania do daty ślubu) – dotyczy małżeństw konkordatowych lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarty był ślub cywilny,
  • zezwolenie na przeprowadzenie rozmów duszpastersko-kanonicznych i błogosławieństwo małżeństwa poza parafią zamieszkania narzeczonych (dotyczy sytuacji, jeśli oboje narzeczeni mieszkają poza Parafią Katedralną – liczy się miejsce faktycznego zamieszkania, nie zameldowania; zezwolenie wystawia duszpasterz jednej z parafii narzeczonego lub narzeczonej),
  • licencja na asystowanie przy zawieraniu małżeństwa, jeśli rozmowy duszpastersko-kanoniczne były przeprowadzone w parafii zamieszkania jednego z narzeczonych,
  • wdowcy – akt zgonu poprzedniego współmałżonka.

SAKRAMENT CHRZTU

Sakrament chrztu jest udzielany:

• w II i IV niedzielę miesiąca w czasie Mszy św. o godz. 12.00,
  • w drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego (św. Szczepana) i Wielkanocy (Poniedziałek Wielkanocny) o godz. 12.00.

Konferencja przed chrztem dla rodziców i chrzestnych we wtorki przed II i IV niedzielą miesiąca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej.

Do spisania aktu chrztu potrzebny jest odpis skrócony aktu urodzenia dziecka z USC. Jeśli rodzice mieszkają poza Parafią Katedralną (chodzi o parafię faktycznego zamieszkania, nie zameldowania), wymagana jest zgoda proboszcza na chrzest poza parafią zamieszkania.

Chrzestni zobowiązani są przedstawić zaświadczenia ze swojej parafii (chodzi o parafię faktycznego zamieszkania, nie zameldowania), że są wierzącymi i praktykującymi katolikami i mogą być dopuszczeni do godności chrzestnych, a więc:

• są wystarczająco dojrzali do pełnienia tego zadania, to znaczy ukończyli 16 rok życia,
  • przyjęli trzy sakramenty wtajemniczenia: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię oraz prowadzą życie zgodne z wiarą (są praktykującymi katolikami – uczęszczają na niedzielną Eucharystię, korzystają systematycznie ze spowiedzi, itp.),
  • żyją w związkach sakramentalnych (nie dopuszcza się rozwodników i konkubinariuszy),
  • należą do Kościoła katolickiego i prawo nie zabrania im pełnić zadania chrzestnego,
  • kandydaci w wieku szkolnym przedstawiają zaświadczenie od katechety o uczęszczaniu na religię.

Chrzestnymi nie mogą być osoby, które:

• żyją w związkach cywilnych lub konkubinatach,
  • nie prowadzą życia sakramentalnego (nie uczęszczają na niedzielną Eucharystię, nie korzystają z sakramentu spowiedzi, itp.),
  • rodzice, którzy nie posyłają dzieci na religię w szkole,
  • nie przyjęły sakramentu bierzmowania,
  • prawo zabrania im pełnić zadania chrzestnego,
  • które nie uczęszczają na religię w szkole (dotyczy to uczniów wszystkich typów szkół).

POGRZEB

Wymagane dokumenty:

• akt zgonu zmarłego,
  • dla zmarłych z poza Parafii Katedralnej informacja o zmarłym i zgoda na pogrzeb z parafii jego zamieszkania.

Pogrzeby na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków tylko w dni powszednie do godz. 15.00.

Zarząd cmentarza mieści się za sklepem JYSK (przy ul. Przemysłowej). Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 15.00, w soboty w godzinach 9.00 - 12.00, telefon 605 180 060.